Ana Dilimiz – Tarixin Yaddaşı, Gələcəyin İşığı
21 Fevral – Beynəlxalq Ana Dili Günü münasibətilə Binəqədi rayonu R.Əliyev adına 3 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəbində keçirilən tədbir milli kimliyimizin, mədəni irsimizin və mənəvi dəyərlərimizin parlaq ifadəsinə çevrildi. Bu mərasim sadəcə bir məktəb tədbiri deyildi; bu, dilimizin, yaddaşımızın və milli ruhumuzun bayramı idi.
Tədbirdə Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında öz sözünü demiş bir sıra tanınmış şəxslər iştirak edirdi:
* Sabir Rüstəmxanlı – Azərbaycanın ictimai-siyasi xadimi, xalq şairi, Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının sədri, Milli Məclisin sabiq deputatı.
* Dr. Şəmsəddin Küzəci – Kərküklü şair, yazar, jurnalist, ictimai xadim, Ankaradakı Kərkük Kültür Dərnəyinin başqanı.
* Lalə Sərdarlı – Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, dekorativ-tətbiqi sənət ustası.
* İsgəndər Sərdarlı – “Tətbiqi Sənət Nümunələrinin Qorunması və Təbliğinə Yardım” İctimai Birliyinin beynəlxalq əlaqələr üzrə departament rəhbəri, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, dekorativ-tətbiqi sənət ustası.
* Azər Həsrət – Azərbaycan Mətbuat Şurası İdarə Heyətinin və İTV Yayım Şurasının üzvü, Əməkdar jurnalist.
* Mövsümağa Ədalət oğlu – 44gunsavash.az saytının Baş Redaktoru, yazıçı-publisist.
* Şamil Sabiroğlu – Xocalı Soyqırımını Tanıtma İctimai Birliyinin sədri.
* Əziz İsmayılov – həmin birliyin sədr köməkçisi.
* Məmmədov Azad Əsgər oğlu – “Qladiator” İdman klubunun Təsisçisi və Prezidenti.
Tədbirdə səslənən çıxışlar ana dilinin milli varlığımız üçün əhəmiyyətini bir daha təsdiqlədi. Sabir Rüstəmxanlı gənclərə müraciət edərək ana dilini qorumağı tövsiyə etdi, onların bu yolda uğurlar qazanmasını arzuladı. Onun sözləri bir vəsiyyət kimi səsləndi: “Dilini qoruyan xalq öz varlığını qoruyur.” Dr. Şəmsəddin Küzəci isə şagirdlərə ana dilinin əziz olduğunu vurğuladı, dilin sadəcə ünsiyyət vasitəsi deyil, milli kimliyin və mənəvi gücün daşıyıcısı olduğunu xatırlatdı. O, həmçinin tədbirin təşkilatçısı Almaz Həsrət xanıma Təşəkkürnamə təqdim edərək onun fədakar əməyini yüksək qiymətləndirdi.
Bu çıxışlar tədbirə dərin fəlsəfi məna və publisistik pafos qatdı, iştirakçıların qəlbində milli qürur hissini daha da gücləndirdi. Tədbirin həyata keçirilməsində məktəbin direktoru və əsas təşkilatçısı Almaz Həsrət xanımın fədakar zəhməti xüsusi qeyd olunmalıdır. Onun səmimi davranışları, gülərüz münasibəti və kollektivlə birgə yaratdığı doğmalıq mühiti tədbiri sadəcə rəsmi mərasimdən çıxarıb, mənəvi bir bayrama çevirdi.
Almaz xanımın rəhbərliyi altında məktəb kollektivi bir daha sübut etdi ki, təhsil ocaqları yalnız bilik məkanı deyil, həm də milli-mənəvi dəyərlərin qorunub yaşadıldığı müqəddəs mərkəzlərdir. Onun təşkilatçılıq bacarığı tədbiri sadəcə bir proqram çərçivəsindən çıxarıb, milli ruhun təntənəsinə çevirdi.
Şagirdlərin əl işləri, rəqsləri, şeir söyləmələri tədbirin ən saf və təbii hissəsini təşkil etdi. Onların çıxışları göstərdi ki, ana dilinə sevgi gələcək nəsillərin ruhunda yaşayır və bu sevgi milli varlığımızın davamlılığını təmin edir. Bu sadə, lakin dərin ifadələr dilin canlılığını, onun gələcək nəsillərə ötürülən müqəddəs bir miras olduğunu təsdiqlədi.
Ana dili yalnız fərdin deyil, bütöv bir millətin birləşdirici qüvvəsidir. Dilini qoruyan xalq parçalanmır, öz milli varlığını itirmir. Tədbirdə səslənən fikirlər bir daha sübut etdi ki, dil milli həmrəyliyin sütunudur. Ana dili – millətin özünü tanımasının, özünü ifadə etməsinin ən güclü vasitəsidir. Dilini itirən xalq öz yaddaşını, öz kimliyini, öz varlığını itirir. Bu tədbir bir daha göstərdi ki, dilə sahib çıxmaq – milli varlığa sahib çıxmaqdır.
Ana dili – millətin mənəvi qalasıdır. Bu qala dağıldıqda, xalqın yaddaşı, kimliyi və varlığı da məhv olur. Binəqədi rayonunda keçirilən bu tədbir bir daha sübut etdi ki, dilə hörmət – milli kimliyə hörmətdir. Bu tədbir yalnız bir məktəbin nailiyyəti deyil, bütöv bir millətin dilinə, mədəniyyətinə və mənəvi dəyərlərinə bağlılığının parlaq nümunəsidir.
Ana dilinə həsr olunmuş bu bayram bir daha göstərdi ki, dil – sadəcə sözlərin toplusu deyil, xalqın ruhunun, tarixinin, mədəniyyətinin və gələcəyinin daşıyıcısıdır. Dilini sevən xalq öz varlığını əbədi yaşadır.